W jaki sposób najlepiej zadbać o prawidłową i zrównoważoną dietę kota?

Od wielu wieków towarzyszyły nam zwierzęta, zwłaszcza paru różnych gatunków. Szczególnie towarzyskie już wieki temu okazały się psy – właściwie wilki, należące jednak do krewniaków psów – jakie tak długo snuły się za ludzkimi gromadami w nadziei na ochłapy z ich polowań, że stały się czymś oczywistym w tych zgromadzeniach. Zaczęto je przygarniać i korzystać z nich do strzeżenia majątku, pomocy w polowaniach i tak dalej. Obecnie psy najróżniejszych ras, tak odmiennych, że zmuszają do pytania, czy należą wciąż do jednego gatunku, żyją z ludźmi we wsiach i w miejskich blokach.

Koty Bengalskie
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy jednak cenią sobie innych towarzyszy. Choć trudno spekulować, jak nawiązała się nić porozumienia pomiędzy ludźmi a kotowatymi, pewnie odbyło się to podobnie. Ci, co cenią sobie brak gryzoni w domu na wsi czy po prostu niewielkie, gorące ciałko do pieszczenia, jakie niekiedy wskoczy na kolana i udowodni, że nie jest się samotnym, mają w mieszkaniach właśnie koty. Jednak i fani psów, i entuzjaści kotów bardzo często popełniają błędy i powodują, że w dojrzałym wieku zwierzaki cierpią zwłaszcza z powodu złej diety – najczęściej koty.

Sucha karma dla kota (http://www.zwierzakowo.pl/sklep/karmy-dla-kotow.html) powinna stanowić trzon jego diety, choć powszechnie sądzi się, że kot jako drapieżca powinien jeść świeże, krwiste mięsko, wątróbkę i mleko. Zwłaszcza to mleko może nabruździć w działaniu układu trawiennego kociaka. Znakomite karmy dla kotów Pronature, Prestige, również niedrogi Whiskas czy Purina (więcej o purina kitten). Karmy dla kotów niestety nie są najtańsze, zwłaszcza jeśli produkowane i tworzone są w najlepszych zakładach, z współudziałem bardzo doświadczonych hodowców.

Jeśli jednak zależy nam na kondycji pupila, dobierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – kot odwdzięczy się na lata przywiązaniem i dobrym stanem zdrowia, a to właśnie na zdrowiu powinno bardzo zależeć opiekunom takich zwierząt: by te czuły się zdrowo, miały zaspokojone podstawowe wymagania i nie cierpiały bez powodu. Karmy wcześniej wyszczególnionych producentów powinien proponować każdy znaczący internetowy sklep zoologiczny (np. zwierzakowo.pl), więc dbałość o jadłospis zwierzaka nie będzie być tak trudna, jak może się wydawać.