Turkuć podjadek to owad obecnie rzadko występujący w w polskim środowisku

Polska położona jest w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie występuje stosunkowo jasny i odczuwalny podział na pory roku. To dla dużej ilości zwierząt i roślin komfortowe warunki do rozwoju, dlatego że nie brakuje pożywienia, wody, czy również innych substancji, które są niezbędne do życia.

pszczoła spijająca nektar z kwiatu
Autor: Alexandru Panoiu
Źródło: http://www.flickr.com
Turkuć podjadek (więcej tu: na temat turkucia podjadka - projektoskop.pl), to owad, jaki spotykany jest w naszym kraju. Jeszcze przed laty był to owad występujący w ogromnej ilości, jednak w wyniku coraz bardziej odczuwalnego skażenia gleby, jego ilość znacznie się zmniejszyła. Jest to owad, jaki funkcjonuje przede wszystkim pod ziemią, lecz ma skrzydła i zdolności do latania. Oczywiście jako larwa, nie posiada skrzydeł. Odżywia się on tak naprawdę wszystkim, a więc roślinami, czy również wszelkimi innymi pokarmami. Co istotne, to owad, który wytwarza sobie tunele niesamowicie wąski, nie pozwalające się odwrócić. Porusza się on do przodu i do tyłu. Nie posiada zdolności budowania szerszych tuneli, dlatego nie obraca się pod ziemią. Jest to owad obecnie nie sprawiający jakichkolwiek szkód w rolnictwie, co wynika głównie z bardzo niskiej liczby żyjących gatunków turkucia.

Owady wszystkożerne, również umieją czerpać pokarm z tego typu roślin, jak kosodrzewina (info o kosodrzewinie w projektoskop.pl). To odmiana drzewa, która pochodzi od sosny. Aktualnie funkcjonuje bardzo dużo odmian kosodrzewiny, co praktycznie można dostrzec w każdym parku. Jest to jedno z takich drzew, jakie zapewnia zwierzętom pożywienie przez cały rok, gdyż w okresie dojrzewania owoców, daje pożywienie zwierzętom większych rozmiarów, a przez zrzucanie igieł, czy również owoców na glebę, również mają możliwość czerpać z tego pożywienie rozmaite owady, żyjące na ziemi lub wewnątrz niej. To rodzaj drzewa, który w Polsce cieszy się sporą popularnością, dzięki czemu często jest szansa znaleźć w sklepach ogrodniczych sadzonki kosodrzewiny. To bardzo atrakcyjne drzewo do ogrodu, gdyż poprzez wytwarzane owoce, prezentuje ciekawy kolor i także gęstość gałęzi z dosyć grubymi igłami, co zezwala nie tylko w jakimś stopniu odizolować poszczególny teren, lecz również stworzyć niepowtarzalny klimat.

W Polsce żyje wiele zwierząt, jak też sporo roślin. Jest to z pewnością dla nas korzystne, ponieważ dzięki temu nasz kraj jest wyjątkowo atrakcyjny, ale i my mamy z tego bardzo dużo korzyści, poprzez wciąż bardzo duży obszar terenów zielonych. Każda roślina i zwierze posiada konkretne przeznaczenie, które zawsze w pewnym stopniu również oddziałuje na człowieka.