Nieprzeciętny pomysł na domową hodowlę

O własnym zwierzaku w domu myśli większość z nas. Jednak trzymanie psa, kota czy nawet chomika wiąże się z licznymi obowiązkami. Są jednak zwierzęta, które nie tylko są niezbyt kłopotliwe w hodowli, lecz również cechują się dużą oryginalnością. Należą do nich przykładowo australijskie straszyki, dochodzące do kilkunastu centymetrów długości owady o bardzo niezwykłym wyglądzie.
Straszyk australijski
Autor: Raven Fotoamator
Źródło: http://www.flickr.com
Sama hodowla straszyków raczej nie powinna nastręczać trudności nawet hobbystom z małym doświadczeniem. Podstawowym wyposażeniem hodowli musi być odpowiednio duże terrarium, ważna szczególnie tu będzie jego należyta wysokość. Terrarium należy zaopatrzyć w podłoże dla owadów, musi ono zapewniać stałą wilgotność. Bardzo dobrze nadają się do tego mokry piasek, włókno kokosowe albo torf, lecz w awaryjnej sytuacji posłużyć się nawet można papierowym ręcznikiem.
terrarium
Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Same owady można bardzo prosto zdobyć, są one tanie i dostępne w wielu miejscach. Jeżeli nikt znajomy nie będzie miał tych owadów to można w wyszukiwarce wpisać hasło straszyk australijski cena i już po paru sekundach dostanie odnośniki do ludzi, którzy mogą dostarczyć jaja tego owada. Po kupnie jaj trzeba przygotować odpowiedni inkubator, gdzie na mokrej powierzchni jajeczka będą przez kilka miesięcy dojrzewać aż do pojawienia się owadów. Gdy to nastąpi straszyki trzeba przenieść do przygotowanego wcześniej akwarium i zagwarantować należytą ilość pokarmu. Młode owady są bardzo żarłoczne, ale jednocześnie są dość wybredne. W Australii żywią się głównie liśćmi eukaliptusa, lecz w warunkach domowych można je karmić malinami, jeżynami, bluszczem, dębem lub różą. Zimową porą straszyki tolerują kilka roślin doniczkowych, lecz z takim pożywieniem trzeba uważać. Przy odpowiedniej pielęgnacji dorosłe samce mogą przeżyć do pół roku, a samice niekiedy i ponad rok. Jeżeli będą miały utrzymane właściwe warunki w terrarium i zapewni się im dostateczną ilość świeżych liści to również z potomstwem nie powinno być problemów.