Samochody, które schładzają

Przemysł spożywczy jest dziedziną bardzo specyficzną z uwagi na materię, jakiej dotyczy. Nie da się ukryć, że wynalezienie i rozpowszechnienie różnego rodzaju przyrządów chłodniczych spowodowało swoistą rewolucję w tym zakresie. Podstawowy kłopot związany z żywnością dotyczy bowiem skróconego okresu przydatności do konsumowania dużego odsetka artykułów. Gwałtowna zmiana miała miejsce wtedy, gdy nowy wynalazek spowodował znaczące wydłużenie czasu zdatności do spożycia artykułów żywnościowych. Kiedyś na przykład produkty żywnościowe jak na przykład mięso, wędliny czy sery psuły się niemal błyskawicznie, a o ich transporcie z miejsca na miejsce nie było mowy. Chłodziarki czas zdatności do spożycia wydłużyły w znaczny sposób.
załadunek chłodni
Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym poziomem było opatentowanie zamrażarek, które pozwoliły na niemal zupełne zatrzymanie procesu psucia się żywności poprzez jej zamrażanie. Później natomiast postanowiono połączyć zalety pojazdu z cechami lodówki, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. Od tamtej pory możliwe stało się przewożenie żywności nawet na duże odległości bez narażania jej na utratę walorów.Transportowane produktyIstnieje dużo różnych produktów i rzeczy, jakie przewozi się za pomocą samochodów z zastosowanym urządzeniem chłodzącym. Tak jak już było wspomniane, są to przede wszystkim różnorodne produkty spożywcze, które błyskawicznie się psują. Zaliczają się więc do nich towary takie jak mięso, wędliny i tak dalej. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że autami chłodniczymi transportuje się również całkowicie odmienne rzeczy. Zaliczają się do nich na przykład kwiaty. W sytuacji kwiatów ciętych temperatura transportu jest ogromnie ważna. Szczególnie latem upalna temperatura wywołałaby błyskawiczne zwiędnięcie kwiatów.


wielki samochód chłodnia
Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzenia chłodnicze w pojazdach
Samochody-chłodnie to zwykle zwykłe samochody dostawcze, z tym że są one specjalnie przygotowywane do spełniania tej konkretnie funkcji. Najczęściej stosowane są samochodowe agregaty chłodnicze. Są to przyrządy niezwykle funkcjonalne i do tego wydajne. Oprócz tego w miarę rozwoju technologii są też stale ulepszane. Koszty tego typu urządzeń nie są bardzo wysokie, tak samo jak koszty eksploatacji agregatów. O wiele bardziej kosztowne są przykładowo urządzenia do zamrażania towarów wewnątrz samochodu.