Psy do pilnowania posesji - jaką rasę wybrać?

Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo serio. Zwłaszcza dlatego, że jest to niemały wydatek. Stąd też rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem swojego właściciela. Drogi pies, tak samo jak drogi drogie auto potwierdza life style swojego właściciela.


Oprócz tego liczy się także cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli szukasz najlepszego psa - stróża do swojej posesji, rasa Tibetan Mastiff idealnie spełni swoje zadanie. Tybetany są dość słabo znane w Polsce, posiadają jednak swoich zwolenników. Mastify są chętnie kupowane przez osoby, mieszkające poza miastem, gdyż są to niemałe, dosyć kudłate psy, które poniekąd należy trzymać na świeżym powietrzu. W końcu są to psy wchodzące w skład grupy molosów w typie górskim i ich pierwotnym przeznaczeniem było przede wszystkim stróżowanie i zaganianie zwierząt hodowlanych.
Jak wskazuje nazwa, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy dokładnie z Tybetu.Mastify trafiły do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na rdzennych terenach groziło im wyginięcie. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.
Mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy to bardzo cenna rasa hodowlana. Silny temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak dosyć posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta w młodym wieku są bardzo uparte. kupujący musi więc być cierpliwym i przeczekać trudny okres. Bardzo warta uwagi sprawa to odpowiednie wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z wiekiem same nabywają ogłady. Są raczej spokojne i posłuszne. Aczkolwiek, gdy Mastify są na swojej posesji mogą być agresywne w relacji do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Mastify żyjące na terenie Azji były wychowywane aby strzec domostwa. Ich zadaniem było donośne reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki model zachowania wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były raczej słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa znacznie oddalone od siebie.
Niedużo sąsiadów zwiększa ryzyko kradzieży. Tybetany miały więc dobrze strzec dobytku i głośno ujadać, gdy w gospodarstwie pojawił się intruz. Trzeba wiedzieć jeszcze przez kupnem Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz naturalnie pamiętać, że najważniejsze jest dobre ułożenie psa. Warunkiem satysfakcjonującego kontaktu z pupilem jest wiedza i pełna aprobata jego charakteru.