Opony nowe i używane

Wybór opon to jedna z decyzji, jakie podejmuje każdy posiadacz auta. Problem ten nie występuje w przypadku, gdy kupuje się samochód w salonie. Wówczas są w nim zamontowane nowe i dokładnie dopasowane opony, o które posiadacz nie musi się troszczyć przez dłuższy czas. W pewnym momencie jednak powinno się je zamienić na inne. Inaczej jest w sytuacji osób, które kupują używany samochód. W takim przypadku należy w każdej sytuacji stosować regułę ograniczonego zaufania w stosunku do poprzedniego posiadacza samochodu.
opna samochodowa
Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet gdy twierdzi on, że ogumienie jest w doskonałym stanie, należy to samodzielnie skontrolować. Stan opony ocenia się natomiast w oparciu o obserwację jej bieżnika. Można również udać się do warsztatu samochodowego, w którym pracownicy pomogą wydać opinię o stanie opon. Fachowcom tego typu nie będą obce określenia takie jak przykładowo „opony 225 65 r17”, więc z dopasowaniem najlepszych opon w przypadku zużycia poprzednich nie powinno być problemu.Zalety i wady opon używanychGłówną przyczyną, dla której właściciele samochodów kupują opony używane, jest cena. Ogumienie tego rodzaju jest bowiem o wiele tańsze. Natomiast najbardziej kosztowną opcją jest bez wątpienia wymiana ogumienia w autoryzowanym salonie. Z drugiej strony opony kupione w ten sposób na pewno będą bardzo dobrej jakości, a ich wytrzymałość będzie duża. Stosowanie używanych opon ma również sporo wad. Przede wszystkim po produkty tego rodzaju nie powinni sięgać ci właściciele samochodów, którzy mają bardzo wąską wiedzę na temat ogumienia. Często zdarza się bowiem, że używane ogumienie jest w rzeczywistości w znacznie gorszym stanie niż twierdzi ich sprzedawca.

Wielkość opon
W kwestii opon, to rozmiar ma duże znaczenie. Opony należy dopasowywać jak najskrupulatniej, w przeciwnym razie można doprowadzić nawet do poważnego wypadku. Nieprawidłowo dobrane opony sprawiają, że samochodem kieruje się znacznie trudniej, a niektóre z jego funkcjonalności są ograniczone. Rozmiar ogumienia do danego samochodu można odczytać w różnych miejscach auta. Określenia w rodzaju „opony 195 55 r15” warto znać, ponieważ ogumienie powinno się wymieniać regularnie, za każdym razem tak samo dokładnie je dobierając. Z kolei do każdej marki i każdego modelu auta przeznaczone są inne opony.