Opony na porę zimową i opony na lato

W niezbędniku samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć obowiązkowo zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Właściciel samochodu jest gotowy na nieuniknioną zamianę opon w adekwatnej chwili. Należy tylko właściwie wcześnie rozpoznać czas, kiedy opony letnie należało by już zamienić na opony zimowe. Także i momentu zmiany w odwrotnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, też należało by dopilnować. Sprawa nie tylko w tym , czy będzie trzeba denerwować się w nieznośnie długiej kolejce do fachowców, którzy tej zamiany dokonają. Poważnym powodem dla zamiany opon winno być też bezpieczeństwo jazdy uzależnione od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.
aluminiowa felga z oponą
Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzaj technologii wyrabiania obu wersji opon różni się od siebie, dzięki temu są one dopasowane do różnych warunków pogodowych. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są zauważalne. Odmienny jest rodzaj zastosowanych bieżników. Opony letnie wyposażone są w rowki (lamelki) zaplanowane do wypłukiwania z nich wody deszczowej. Natomiast opony zimowe są wyposażone w lamelki co nieco inaczej wymyślone. Rolą ich jest pozbywanie się nadmiaru śniegu, który przyczepia się do kół. Odmienny jest też zestaw mieszanek, z których zrobione jest ogumienie samochodowe. Opony zimowe posiadają tego rodzaju skład, który dopiero w minusowych temperaturach nabiera optymalnej sprężystości. Dlatego też (Grosel-przejdź do nas po linku tę zakładkę) w trakcie zimy ich wydajność jest optymalna. Natomiast opony letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury są na plusie. Nie przeszkadzają im też upały, które źle wpływają na opony zimowe.
droga
Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które akurat nie są używane [HURTOPONY]. Po to, żeby posłużyły one jak najdłużej opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie zmienione przed nadejściem niskich temperatur należy przede wszystkim odpowiednio oczyścić. Obecnie dostępne są także rozmaite środki do konserwacji opon, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Ogromne znaczenie ma też miejsce składowania opon. Zarówno dla opon letnich jak i zimowych najbardziej korzystne do przechowywania są miejsca suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też przechowywać w pobliży substancji chemicznych. Stosownie przechowywane opony będą służyć właścicielowi pojazdu długo i lepiej spełnią swoje zasadnicze zadania. Natomiast wymiana ich w zalecanym przez znawców tematu terminie przyczynić się może nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale i do ochrony zdrowia i życia kierowców.