Należy wychować swojego psa

Każdy z nas marzy o tym, aby jego pies był psem idealnym, najlepiej czytającym w myślach właścicielowi. Takie sceny mają miejsce niestety jedynie w filmach, a o to, aby nasz pies był idealny lub choć przypominający ideał zachowania, właściciel musi zadbać sam poprzez odpowiednie metody wychowawcze.
Autor: Gore Fiendus (Jerry Frausto)'s
Wiedzmy, że pies nie robi nam na złość swoim zachowaniem, a jedynie to, na co mu pozwalamy, dlatego naszą powinnością jest nauczyć go, jakie zachowania chwalimy i nagradzamy, a jakich bezwzględnie nie tolerujemy. Chwalenie zachowań pożądanych powoduje, że pies straci zainteresowanie swymi „wybrykami”, w związku z czym staje się nie tylko posłuszny, ale jest bardziej z nami związany. Najpopularniejszym problemem nowych właścicieli czworonogów jest to, iż pies (zobacz więcej o szkoleniach dla psów na tej stronie: http://naukapsa.pl/) spuszczony ze smyczy...często ucieka. I nic w tym niespotykanego, ponieważ spacer to jedyna okazja do kontaktu z innymi psami. Ale zwłaszcza w w takich chwilach, pies musi być posłuszny i wrócić do właściciela, jeżeli zostanie zawołany. Wówczas, można posłużyć się obrożą elektroniczną, a dokładniej efektami jakie uzyskamy poprzez tresurę z nią.Obroża elektroniczna (obróżka z elektrycznymi impulsami) to prosty dla psa przekaz. Gdy nie wykona polecenia, odczuje nieprzyjemne napięcie mięśnia wywoływane przez impuls korekcyjny z obroży. Dobre zestawy z elektroniczną obrożą wyposażone są w także funkcję ostrzeżenia przed impulsem. Ostrzeżeniem takim zazwyczaj jest wibracja obroży lub dźwięk wydobywający się z obroży elektrycznej. Jeżeli dobrze wychowamy psa, będzie on świadom jakie jego zachowania nam się podobają a jakich tolerować nie możemy. W wychowaniu psa należy zachować konsekwencję oraz nie nagradzać gdy nie wykonał zadania.


Pamiętajmy, pies szczęśliwy to pies dobrze ułożony. Bez jasno wyznaczonych granic, do jakich może się posunąć, pies czuje się niepewnie. Nie miejmy nadziei, że nie poniesiemy konsekwencji jeśli czasami złamiemy zakaz i pozwolimy mu spać w naszym łóżku. Brak dyscypliny może przynieść zgubne skutki, gdyż zauważając nasz brak charakteru pies zaczyna czuć się przewodnikiem rodzinnego stada. Objawiać się to może niepodporządkowaniem się, i skłonnością do agresji.