Jak kupić dobry samochód?

Zakupując nowy pojazd, warto wziąć pod uwagę wiele różnorakich czynników i specyfikacji technicznych. Niejeden z nas śledzi internetowe wyniki testów samochodów, z których można się dowiedzieć o słabościach oraz dobrych cechach rozmaitych roczników aut. Nie bez znaczenia jest odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakich okolicznościach będziemy jeździć.


Samochód, opony
Autor: iStock
Źródło: iStock
W sytuacji gdy mamy liczną familię, bez wątpienia powinno się szukać samochodu o dużych rozmiarach z większą ilością miejsca. W sytuacji kiedy jeździć będziemy przede wszystkim jedynie do pracy i sporadycznie na zakupy, możemy pomyśleć o nabyciu pojazdu o niewielkim silniku, który będzie oszczędniejszy właśnie w mieście.

Wielokrotnie słychać opinię, że na miejską jazdę bardziej sprawdzą się motory benzynowe, a na odległości większe bardziej sprawdzi się silnik diesla. Poza wielkością pojazdu, typem motoru oraz rodzaju paliwa, ważne jest także to, jakiej klasy samochód chcielibyśmy nabyć. Czasami kierowcy wolą zakupić samochód starszej daty, ale o wyższym standardzie. Takie pojazdy jak Audi czy BMW są dużo bardziej ekskluzywne niż auta typu Ford czy Opel. Wiąże się z tym wiele czynników. Jakość objawia się nie tylko w komforcie podróżowania, ale też w bezpieczeństwie. Pojazd lepiej się prowadzi, trzyma drogi, reaguje, łatwiej nad nim zapanować. Ponadto wyższej klasy wykonanie sprawia, że taki pojazd jest mniej zawodny. Niestety wiąże się to również z większymi kosztami utrzymania. Czasami jednak kupujący wolą wydać więcej pieniędzy i zakupić pojazd na dłużej. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Alternatywnym rozwiązaniem jest nabycie auta z wyższej półki cenowej, ale nieco starszego. Możemy wówczas być pewni, że każda inwestycja w taki pojazd będzie warta świeczki, ponieważ oryginalne części do tych aut cechuje większa niezawodność. Kiedy nie możemy sobie pozwolić na takie wydatki, trzeba szukać tańszego rozwiązania. Zakup samochodu tańszego wcale nie musi być słabszym rozwiązaniem, jeśli tylko nie zależy nam tak bardzo na ekskluzywnym charakterze auta. Wówczas nie tylko sama cena będzie niższa, ale także wszystkie koszty związane z remontami. Przykładowo przy założeniu, że chcemy mieć przede wszystkim pojazd oszczędny, możemy wybrać benzynowy silnik o niedużej pojemności i takiej klasy, żeby wszelkie naprawy nie były zbyt kosztowne. Można także zwrócić uwagę, że nawet rozmiary opon mogą wpłynąć na koszty użytkowania. Przykładowo większe rozmiary jak opony 205 r16 55 czy opony 195 65 r15 w zwiększą średnie spalanie benzyny, bo będą miały większą powierzchnię tarcia o nawierzchnię.