Jakim sposobem odszukać świetny sklep z ogumieniem?

Dobranie właściwego ogumienia do warunków pogodowych i pory roku to nie wszystko. Przy nabywaniu ogumienia niezwykle ważne jest też dobranie cech opony zalecanych dla konkretnego samochodu. Istotnymi parametrami są w tym miejscu nie tylko wielkość opony, jej forma, mieszanka gumy z jakiej została wykonana, ale też indeksy wytrzymałości oraz prędkości. Wszelkie te wartości można odczytać bezpośrednio z opony. Opony dobrze jest nabywać samodzielnie, w sieci bowiem sprzedawcy niezbyt często udostępniają te wszystkie informacje.
opony samochodowe
Autor: Greg Gjerdingen
Źródło: http://www.flickr.com
Jak odczytywać wartości?W ofercie punktów sprzedających opony można niekiedy spotkać się z przykładowym symbolem „opony 195 65 15”. Jest to określenie rodzaju ogumienia według rozmiaru. Pierwsza liczba określa w tej sytuacji szerokość opony (idź tutaj) określoną w milimetrach. Kolejna liczba jest procentowym stosunkiem wysokości bocznej części opony do jej szerokości, którą popularnie nazywa się profilem opony. Trzecia wartość opisuje średnicę felgi w calach. Mając te wszystkie wartości można dokonać zakupu najodpowiedniejszej wielkością opony. Niektóre opony różnią się od siebie wyłącznie jednym parametrem. Jeśli pojazd ma małą felgę i potrzebuje mniejszej opony, odpowiednie produkty można znaleźć w kategorii „opony 185 65 14”.

Inne parametryDla niestandardowych pojazdów o większej masie, bardzo znaczącym parametrem jest tzw. indeks nośności. Niektóre opony są wytrzymalsze od innych i umożliwiają przewożenie cięższych ładunków, niż przy standardowym ogumieniu. Przeciętnie jednak indeks nośności będzie taki sam dla każdego standardowego typu opony - kliknij tu - o tej samej wielkości. Zależy on bowiem w dużej mierze od wielkości opony. Właściciele aut sportowych, podczas wybierania opon powinni przywiązywać wagę do indeksu prędkości.Określa on maksymalną prędkość, przy której auto może transportować ustalone obciążenie. Indeks ten jest określany literami alfabetu, do każdej z nich przyporządkowana jest największa dopuszczalna prędkość, tabelę wartości indeksu można bez trudu znaleźć w internecie. Nie można jednak sugerować się średnią prędkością jazdy, optymalna wartość tego wskaźnika dla każdego samochodu znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu.