Jakim sposobem dopasować odpowiednie ogumienie?

Opony stanowią bardzo ważną część każdego auta. Gwarantuje mu odpowiednią amortyzację w trakcie jazdy, jak również chroni koła i pozostałe części pojazdu przed awarią. Od poprawnego doboru opon oraz od ich stanu uzależnione jest bezpieczeństwo osób jadących samochodem. Wiadome jest, że inny rodzaj ogumienia używany jest w zwykłych samochodach osobowych, a inny na przykład w ciężarówkach czy maszynach rolniczych.
Caddilac
Autor: That Hartford Guy
Źródło: http://www.flickr.com
Różnica nie polega wyłącznie na wielkości, ale również na tworzywie wykonania. Im cięższy pojazd, tym mieszanka, z której wytwarzane są opony, musi być bardziej odporna i zwarta. Właściciele samochodów, szczególnie ci początkujący, często mają problemy z odpowiednim dobraniem ogumienia do pojazdu. Określenia takie jak przykładowo „opony 175 65 r14” nie są im znane, a wręcz brzmią bardzo obco. Jednak zasięgnięcie informacji z właściwych źródeł oraz nabyte doświadczenie pozwala na zrozumienie tych kwestii i opanowanie metody dobierania opon.

Pora rokuBardzo ważną kwestią dla osoby chcącej kupić nowe ogumienie do auta jest aktualna pora roku. Od niej bowiem powinno się uzależniać rodzaj opon, jakie się stosuje. Warunek ten bierze się ze sporej różnicy w warunkach drogowych, jaka występuje pomiędzy okresem letnim a zimowym. W pierwszej kolejności trzeba przywiązywać dużą wagę do tego, jakiego ogumienia używa się w okresie zimowym. Wówczas bowiem warunki drogowe są bardzo trudne ze względu na oblodzoną nawierzchnię. Opony na zimę pomagają w niwelowaniu skutków złej pogody, ograniczając przy tym niebezpieczeństwo groźnego wypadku wskutek wpadnięcia pojazdu w poślizg.Rozmiar opon
Ważnym elementem jest właściwy rozmiar opon. Wielu kierowców nie zna tej wartości dla własnego samochodu i nie wie, jak się ja uzyskuje. Należy dodać, że w sytuacji kupowania nowego samochodu w salonie, opony w nim będą zawsze właściwie dobrane. Można je później traktować jako wzór do kupowania nowego ogumienia. Na rozmiar opony składa się kilka różnych parametrów, przykład to opony 215 65 16. Wartość tę można odczytać przypadkowo przy wlocie paliwa każdego pojazdu. Najlepiej jest też ją podać przy nabywaniu nowego ogumienia, co pomoże w zaoszczędzeniu czasu.