Jakie zabytki koniecznie zobaczyć w Rzeszowie oraz w jaki sposób najwygodniej podróżować po mieście?

Rzeszów, jest stolicą województwa podkarpackiego, nie przywodzi na myśl miasta, do którego zwykło się jechać, żeby podziwiać niezliczone lokalne atrakcje. Trzeba by to zmienić, gdyż miasto ma się czym pochwalić. Zacznijmy zatem od początku.


Pro Rent
Najpopularniejszym z rzeszowskich zabytków jest zamek Lubomirskich – piękna budowla z XVI wieku, otoczona murem z bastionami, który został przebudowany około przełomu wieku XIX i XX. Obecnie w obiekcie zamkowym znajduje się Sąd a także Prokuratura. Dawne dzieje mówią o tym, że zamek kilka razy został niszczony, a to przez najazdy Szwedów i Kozaków, a to z powodu pożaru pod koniec XVII wieku, czy też przez wielką wojnę północną. W czasie przebiegu II wojny światowej zamek był więzieniem dla osób skazanych na śmierć.

Innym wspaniałym obiektem który należał niegdyś do rodu Lubomirskich jest letni pałac. Został on przebudowany w XVIII wieku. Obiekt posiada barokowy wystrój wnętrza.

Kolejnym pięknym miejscem w Rzeszowie jest Rynek z ratuszem. całkiem spory plac, o wymiarach ok 100 x 60 m, otoczony z trzech stron pierzejami dwu oraz trzy kondygnacyjnych kamienic, nawet z XV wieku. Założenie jest dopełnione budynkiem Ratusza. To XVI wieczny budynek, kilkukrotnie przebudowany. Obecny wygląd uzyskał z końcem wieku XIX.

Jest jeszcze podziemna trasa turystyczna, długa na ponad 350 metrów, kościół pw. Św. Krzyża, z XVII wieku, jest również XV wieczny Kościół pw. św. Stanisława i św. Wojciecha, Zespół Klasztorny Benedyktynów, dwie synagogi a także kilka willi w stylu secesyjnym.

To wiele zabytków - zatem w jaki sposób zobaczyć wszystko co najlepsze w Rzeszowie, by nie stracić na dojazdy pół dnia? Najwygodniejszym sposobem jest poruszanie się indywidualnym środkiem transportu, czyli autem. Wynajem auta w Rzeszowie (zobacz cennik), jeśli nie przyjechaliśmy własnym samochodem, to nic skomplikowanego - jest kilka firm, które oferują taki rodzaj usług. Jest to również najlepsza opcja dla weekendowych turystów, którzy do Rzeszowa przybędą samolotem - z samego lotniska będziemy mogli zapakować do auta walizki i podążyć ku rzeszowskim zabytkom.