Jak wybrać najlepsze opony

Podczas jazdy samochody bardzo istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz umiejętności kierowania pojazdem oraz dobrego stanu technicznego auta liczy się również odpowiedni dobór opony|opon. Opony są jedną z wielu części składowych samochodu. Mimo tego bywa, że ich znaczenie jest niedoceniane przez kierowców. Bagatelizują oni fakt, że od dobrze dobranych opon zależy stopień bezpieczeństwa i sprawne manewrowanie pojazdem. Należy pamiętać, że nie ma opon uniwersalnych.

Technicy radzą zakupienie opon sezonowych – letnich i zimowych. W celu zapewnienia stabilności auta należy założyć opony tego samego typu na wszystkie felgi.
opona samochodowa
Autor: sifutoe@sbcglobal.net
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak jeżeli zakup wszystkich opon przewyższa możliwości finansowe kierowcy, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie założenie nowych opon na tylną oś samochodu. Trafnym wyborem może być zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale wyprodukowanych we wcześniejszych latach i chronionych przed promieniami słonecznymi. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ podczas jazdy, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to właściwy dobór opon.

Rodzaje opon - Przy zakupie opon najważniejszy jest odpowiedni wybór ich rozmiaru. Powinien być jak najlepiej dobrany do rozmiaru felgi. Często stosowanymi oponami są te o rozmiarze 14, 15 i 16 cali.
Aston Martin
Autor: Ben
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo istotna jest szerokość opony, która wyrażana jest w milimetrach. Szerokość opon ma wpływ na ich przyczepność. Kolejnym ważnym parametrem jest wskaźnik profilu opony, który określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Dzięki oznaczeniom łatwo zorientować się, jaka opona będzie najodpowiedniejsza i uniknąć zakupu niewłaściwych opon. Symbol opony 215 65 16 oznacza, że: jej szerokość wynosi 215 milimetrów, wskaźnik profilu stanowi 65%, a średnica opony to 16 cali. Przy wybieraniu opon warto zwrócić uwagę na rodzaje bieżników, ponieważ to bieżniki pozostają w bezpośrednim kontakcie z podłożem i wpływają na przyczepność pojazdu do podłoża. Od wzorów bieżnika zależy droga hamowania w deszczu. Popularne mieszanki gumowe z dodatkami polimerowymi zmniejszają opór toczenia i skracają drogę hamowania na mokrej powierzchni.Wybrane oznaczenia opon - Główny podział opon dotyczy okresu ich użytkowania. Wyróżnia się opony sezonowe: letnie i zimowe (M+S) oraz opony całoroczne (M+S). Litery M+S oznaczają, że opony są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Najczęściej w użyciu są opony miękkie, radialne (oznaczone literą R). Opony radialne mają zastosowanie w samochodach osobowych. Korpus opony zbudowany jest z warstw włókien biegnących promieniowo w poprzek opony od jednego do drugiego obrzeża, czyli symbol R w oznaczeniu opony 175 65 r14 wskazuje na radialną konstrukcję opony. Istotne jest także oznaczenie indeksu prędkości czyli dopuszczalnej prędkości maksymalnej podawanej w kilometrach na godzinę oraz indeksu nośności – dopuszczalnego maksymalnego obciążenia w kilogramach na koło. Opony 185 60 r15 84HV1 charakteryzują się indeksem nośności równym 84 kg na koło oraz indeksem prędkości do 240 km/h. Właściwy wybór opon zależy od preferowanego stylu jazdy oraz najczęstszych warunków użytkowania. Dobre opony to bezpieczeństwo i komfort w czasie podróży.
Tags: