Jak można prędko wypożyczyć auto?

Czasem dzieją się okoliczności w życiu, w których pojazd potrzebny jest natychmiast. Może to być wypadek, nieoczekiwany wyjazd w ważny kwestii, czy też potrzeba odwiedzenia kilku miejsc w krótkim czasie. A także w sytuacji, gdy pojazd zostanie popsute a powodu kraksy drogowej. Co wtedy? Jakie wymagania muszą być spełnione, aby uzyskać refundację kosztów wynajmu samochodu zastępczego?


sprawdź! prorent.com.pl
Zarządzenia, które porządkują odpowiedzialność ubezpieczalni w w kwestiach umowy OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych, to art. 822 par. 1 k.c. (w zw. z art. 361 k.c.). Zgodnie z artykułem 361 par. 1 k.c., osoba zobowiązana do usunięcia szkody pokrywa koszty za rezultaty bądź zaniechania z których wynikła szkoda. Także straty osoby poszkodowanej. Od 1999 roku padło wiele postanowień sądu orzekających zwrot kosztów najmu auta zastępczego przez ubezpieczalnię osobie poszkodowanej. W myśl z art. 361 par. 1 k.c. zniszczenie rzeczy w wyniku kolizji powoduje utratę sposobności użytkowania jej. Dlatego też poszkodowany była zmuszona ponieść koszty najmu auta, co uznane zostało za jeden ze skutków poniesionej szkody.
Ponadto, warto wiedzieć, iż zgodnie z postanowieniem SN z dnia 17 listopada 2011 r. (sygn. akt III CZP 05/11), uprawnienie do wynajmu auta zastępczego jak również do refundacji kosztów z tego tytułu nie jest też uzależniona od alternatywy korzystania z transportu miejskiego. Odstępstwo może nastąpić, w przypadku gdy poszkodowany dysponuje innym pojazdem z którego może korzystać, bądź jeżeli właściciel nie musi korzystać ze swojego pojazdu tylko okazyjnie.

Ford Fiesta
Autor: Kyle Harris
Źródło: http://www.flickr.com

Jak szybko wynająć auto? To łatwe. Oto kilka przydatnych wskazówek. W pierwszej kolejności porównaj oferty różnych wypożyczalni, wiek samochodów, cennik wynajmu (wypożyczalnia aut w warszawie), rodzaj ubezpieczenia - być może Twoja polisa obejmuje także pożyczone auta - nie daj się naciągnąć.
Sprawdź opłaty dodatkowe, a także coraz popularniejszą opcję odbioru i zwrotu auta w wygodnym dla Ciebie miejscu.
Do podpisania umowy najmu potrzebne będą dokumenty, takie jak: prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport. W niektórych wypożyczalniach trzeba dokonać rezerwacji. Można to zrobić przez internet wypełniając odpowiedni formularz.