Gdzie zamówić najlepsze ogumienie do auta?

Selekcja opon samochodowych jest nierzadko przez kierowców traktowany mało poważnie, nabywają oni opony nienowe, ze startym bieżnikiem, prawie zawsze nie nadające się do jazdy. Opony tego typu nie odprowadzając łatwo wody, łatwo wpadają w poślizg, nie trzymają samochodu na ulicy.


opona
Źródło: http://www.flickr.com
Ogumienie pojazdu jest jednak bardzo istotną częścią zapewniającą bezpieczeństwo kierującemu i jego pasażerom. Warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze właściwych opon nie tylko do każdego pojazdu, ale także do pory roku, w jakiej pragniemy prowadzić. Przykładowo przy samochodzie o drobnych gabarytach kupimy opony 175 65 r14, w przeciwieństwie do auta kombi, gdzie nałożyć można opony 215 65 16.  

Każdy z przytoczonych rozmiarów będzie dobrze sprawdzał się w innym typie samochodów. Przy założeniu niewielkich opon do większego auta nie tylko zwiększamy ryzyko spowodowania wypadku, ale także minimalizujemy komfort jazdy. W odwrotnym przypadku, kiedy założymy opony duże do niedużego auta, może się okazać, że w ogóle jazda jest niemożliwa, ponieważ opony haczą się o nadkola, ścierają i uniemożliwiają jakikolwiek ruch kierownicą. Poza oczywistą kwestią rozmiarów opon, należy jeszcze zwrócić uwagę na ich jakość. Ostatnio na rynku pokazały się opony nalewane, czyli rekonstruowane. Proces ten polega na nałożeniu nowego  bieżnika na stare starte już opony, dzięki czemu mają możliwość one jeszcze pojeździć wiele sezonów. Kierowcy od czasu do czasu zakupują tego typu ogumienie, ponieważ jest ono mniej więcej połowę tańsze od lepszych jakościowo opon. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Kupując opony nalewane często nie zdajemy sobie sprawy, że są one gorszej klasy, mogą w skrajnych przypadkach i przy wysokich temperaturach nagrzanego  od słońca asfaltu rozkleić się i spowodować poważną kolizję. Niestety za nieużywane i dobre opony trzeba wydać kilkakrotność ceny opon nalewanych, przez co rozwiązanie tanie  jest bardzo częste, zwłaszcza wśród kierowców posiadających  pojazdy starszej daty. Samochody, które są już leciwe uważają kierowcy za niewarte inwestowania w nie. Takie samochody nie będą poruszać się po ulicach już wkrótce. Oszczędniej jest więc zakupić ogumienie, które nada się jedynie w najbliższym czasie, kiedy pojazd jeszcze jeździ w miarę sprawnie i nie należy nic naprawiać. Osobną kwestią jest wybór  ogumienia w zależności od pory roku, o tym jednak napiszemy w następnym artykule.