Gdy potrzebujemy stróża na czterech łapach

Wybór psa, który będzie strzegł domostwa, jest równie ważny jak wybór sukni ślubnej czy marki samochodu. Jednak w przeciwieństwie do sukni czy auta, w przypadku psa mamy do czynienia z żywym stworzeniem, które może zawieść nasze oczekiwania. Wówczas nie możemy odrzucić jego przywiązania i miłości, lecz starać się by więź człowieka z psem była wieczna i oparta na wzajemnym szacunku.
owczarek niemiecki
Autor: Giles Williams
Źródło: http://www.flickr.com
Jak tego dokonać? Pamiętając, że wybór rasy nie odgrywa tak znacznej roli, jak to, jakie miejsce znajdzie pies w domowym stadzie. Mały york przekonany, że to on jest najważniejszy wśród domowników, potrafi dobitniej zademonstrować niż mający podobne zdanie bulterier. Z tej przyczyny już w pierwszym dniu pobytu psa, szczeniaka wyznaczmy mu granice, albowiem pies szczęśliwy to pies dobrze wychowany. W wielu przypadkach pomocny okazać się może zakup obroży treningowej. Obroże treningowe to prosty dla psa komunikat. Gdy nie posłucha komendy, odczuje niekomfortowe napięcie mięśnia wywoływane przez impuls korekcyjny z obroży (obróżka do trenowania). Dobrych firm zestawy treningowe posiadają również możliwość ostrzeżenia przed impulsem.border colie
Autor: lubasi
Źródło: http://www.flickr.com
A teraz o naszych strażnikach na czterech łapach.Najpopularniejszy jest owczarek niemiecki – czujny, inteligentny, a przy tym wrażliwy i opiekuńczy. Jego sposób czuwania oznacza szczekanie nocą, na każdy podejrzany głos oraz częste spacery wzdłuż płotu. Potrzebuje bliskości człowieka, dużo ruchu i terytorium do pilnowania. Absolutnie nie należy tego psa pozostawiać na cały dzień w kojcu – odbija się to negatywnie na jego psychice.Za jednego z najbardziej inteligentnych psa uchodzi mało znany w naszym kraju border collie, który potrzebuje łąki i najlepiej stada owiec do pilnowania. W małych rozmiarów domu z ogródkiem, co najwyżej zapędzi na taras domowników.

Groźny stróż to owczarek anatolijski. Niezwykle czujny, mimo swych pokaźnych rozmiarów sprytny i szybki, nieufny do obcych, rzadko kiedy jest gotowy do całkowitego podporządkowania się, musi od małego przywyknąć do innych psów. Trzymać go może tylko konsekwentny i doświadczony znawca psów, który poświęci dużo czasu na jego ułożenie.
Jest jeszcze jedna, cały czas zbyt mało pożądana wśród nas rasa, o której należy wspomnieć. To kundel ze schroniska, który w zamian za uratowanie życia nigdy nas nie zawiedzie.