Egzotyczne stworzenia są w stanie uatrakcyjnić wnętrze twojego domu

wybraną z mnóstwa propozycji zwierząt osobliwych naszego sklepu jest żółw stepowy. Żółw stepowy to rasa gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi lądowych . Skorupa żółwia stepowego posiada kształt owalny . Jest koloru oliwkowozielonego z ciemniejszymi plamami na każdej tarczce. Żółwie te mają ciemnawe łapy , miejscami z odcieniem żółtym . Cechą osobniczą jest występowanie czterech pazurów na wszystkich kończynach . Dorosłe osobniki mierzą od 15 do 23 cm, przy czym żółwie płci żeńskiej są większe niż samce .

kameleon w terrrarium
Autor: Miroslav Vajdic
Źródło: http://www.flickr.com
Wielkość tę osiągną najprędzej około 20 roku życia. Żółwie stepowe żyją na pustych , suchych , skalistych i porośniętych trawami terenach prerii środkowoazjatyckich. W jaskiniach , w których drzemią , spędzają zimę i wypoczywają , jest stosunkowo wysoka wilgoć . Żółwie stepowe kiedyś były postrzegane za zwierzęta wszystkożerne z dominacją jedzenia roślinnego w pokarmie ; nowsze prace badawcze wykazują jednakże , że są one ściśle roślinożerne . Żywią się okresowo osiągalną roślinnością , lecz wystrzegają się trawy . Z przyjściem lata , pożywienie robi się mniej wilgotne . Dieta swobodnie żyjących żółwi stepowych jest obfita w błonnik , zaś niebogata w białko . Oprócztego jest ona zmienna i uzależniona od pory roku. Żółwie stepowe są czynne przeważnie wiosną, po okresie zimowego snu . Wtedy rozpoczynają poszukiwanie partnera do godów. Zazwyczaj żółwie stepowe zapadają w letni letarg i często przeciąga się na sen zimowy , zaczynający się z przyjściem zimnych jesiennych dni .

W okresach deszczowych , gdy gleba bywa rozmiękła , żółw stepowy wykopuje jamy które dochodzą do 2 metrów długości , które są zamknięte większą komorą , gdzie może się swobodnie obracać . Jamy służą za miejsce snu ale też letniego i zimowego spoczynku . czasami bywa , że pojedynczą norę zajmuje równocześnie parę żółwi . Żółwie stepowe osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-5 lat. W maju lub czerwcu żółwica składa 2-6 jaj (przeważnie 3) , z których, po okresie trwającej 80-110 dni inkubacji rodzą się małe żółwiątka . Żółw stepowy powinien posiadać duże , odpowiednio wyposażone pomieszczenie . Cena żółwia stepowego mieści się w cenie od 250 do 400zł za sztukę .