Czy można ograniczyć wydatki na transport na uczelnię

Decydują się na zatrudnienie w większej odległości od miejsca zamieszkania trzeba liczyć się niestety z kosztami dojazdu. W niejednym przypadku są one wysokie, jeśli ktoś na przykład pracuje czterdzieści kilometrów od domu, to codzienne wydatki na paliwo są dość duże. Oczywiście korzystać można z komunikacji miejskiej, wiele firm także udostępnia własne autobusy, jakie dowożą pracujących na miejsce.


droga
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak tego typu rozwiązanie nie w każdym przypadku będzie wygodne i praktyczne, gdyż czasami trasa takiego autobusu może być nieco odsunięta od miejsca zamieszkania, a oprócz tego z reguły nie kursują zbyt często, tak więc pracownik będzie znacznie bardziej ograniczony. Dość ciekawym rozwiązaniem, jakie jest coraz chętniej stosowane przez wielu ludzi, jest dojazd do pracy z innymi ludźmi. Polegać to będzie na tym, że kilka osób jedzie w jednym samochodzie, w zamian rekompensując pewną część wydatków na paliwo i użytkowanie samochodu. Jak się okazuje w praktyce, bardzo dobrze się to sprawdza, po ogólnych przeliczeniach okazuje się niekiedy, że koszty będą bardzo porównywalne z miejską komunikacją.


W ostatnim czasie idea zbiorowych dojazdów mocno się rozwinęła, i ludzie zaczęli to również wykorzystywać w okazjonalnych przewozach. Jeżeli przykładowo ktoś udaje się do innej miejscowości i ma kilka wolnych foteli w samochodzie, to po prostu umawia się z zainteresowanymi na przejazd tą trasą i zabiera pasażerów, a ci w zamian dokładają się do kosztów paliwa. Takie wspólne podróżowanie nazywa się
samochód
Autor: Tom
Źródło: http://www.flickr.com
carpooling, i rozpowszechniło się bardzo po tym, jak pojawił się internet. Dzisiaj działa wiele serwisów, jakie umożliwiają odnalezienie pasażerów na podróż lub wolne miejsce w aucie.

Na sporej części z nich starczy się zarejestrować, podać dokładnie datę odjazdu i trasę do przebycia i oczekiwać na chętnych. Jest to rozwinięcie starego sposobu podróży na stopa, i powinno się również tutaj wykazać się pewną ostrożnością. Osoby które wspólnie jadą są z reguły zupełnie przypadkowe, i jest naturalną rzeczą, że dobrze będzie wiedzieć o nich cokolwiek. Warto przykładowo przed udaniem się w podróż zapisać informacje z dowodu i wysłać komuś bliskiemu, dzięki temu z pewnością podróż będzie bezpieczniejsza.