Co dobrze jest dowiedzieć się na temat zakupu opon do ciężarówki?

Oczywistym jest, że na warunki bezpiecznej jazdy wpływ ma wiele czynników, w tym jednym z istotniejszych jest właściwe ogumienie. Wielu kierowców lekceważy niestety tę sprawę i zapomina o dobraniu należytych opon do pojazdu i pory roku.

Opony w pojeździe są niezwykle ważnym elementem, decydującym o komforcie jazdy i bezpieczeństwie – prędkość hamowania pojazdu warunkuje właśnie między innymi odpowiednie ogumienie.

opony
Autor: SenseiAlan
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj nie powinniśmy mieć problemów z kupieniem właściwej opony do naszego auta, nie tylko ze względu na duży wybór opon oferowanych w sprzedaży, ale także z tego powodu, że opony do samochodów osobowych, podobnie jak opony ciężarowe (na temat również tu) muszą posiadać odpowiednią etykietę, co ma wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa na drodze oraz ograniczenie zużycia paliwa.

Zgodnie z ustawą kierowca nie ma obowiązku zmieniać opon z letnich na zimowe, ale na chłopski rozum wydaje się to być sensownym rozwiązaniem. Zaleca się, aby opony były zmieniane na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni C i gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm. Nie należy też robić tak, że zmieniamy na zimowe tylko dwa koła, a pozostałe dwa zostawimy z oponami letnimi – na pewno nie przyniesie to ani komfortu, ani bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jeśli chodzi o opony istotne są nie tylko ich właściwe wymiary i bieżnik, ale również właściwe ciśnienie w kołach. Możemy pokusić się o samodzielne sprawdzenie wszystkich tych elementów, ale zaleca się co kilka miesięcy kontrolę w profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdzie dokładnie zweryfikowany zostanie stan techniczny opon.

Zanim zamówimy odpowiednie opony warto sprawdzić ofertę co najmniej kilku sklepów, ponieważ można natknąć się na spore różnice w cenie. Oczywiście tanio można zamówić opony przez internet, tym bardziej, że są one zazwyczaj w tego rodzaju sklepach stosownie posegregowane uwzględniając wszelkie podstawowe kryteria doboru opony do pojazdu. Najczęściej też sklepy internetowe szczegółowo opisują właściwości opon. Szczególnie właściciele pojazdów ciężarowych powinni z tego korzystać - dzięki dokładnej charakterystyce opon będą mogli zobaczyć, które opony umieszcza się na oś napędową, które umożliwiają mniejsze zużycie bieżnika i większy przebieg opon itd.