Super zwierzak z Azji

Dla wielbicieli czworonogów, tych, którzy po prostu pragną posiadać puchatego przyjaciela, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi doskonały wybór. Ten okazały czworonóg będzie obrońcą domostwa, kompanem zabaw i oddanym przyjacielem. niecodzienne własności rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to wiekowa, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich pasterzy i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.

Pierwsze wzmianki o rasie pojawiają się w pamiętnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego wieku naszej ery. Niektórzy specjaliści piszą jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed Chrystusem, zatem, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zakorzeniła się dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii za sprawą królowej Wiktorii. W dzisiejszych czasach nadal stanowi unikat, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niezwykle wieloma względami.

Tibetan mastiff na trawie
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com
O bogactwie zalet mastifa mówi wielość jego chińskich określeń znaczących: pies broniący, dostojny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł domu i nie dopuści obcych na swój teren używając zarazem swojej dużej siły fizycznej, rozmiaru, jak i silnego głosu (znajdź tutaj). Podług tybetańskich podań mastif tybetański posiada pomocniczą parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane kropki nad oczami, które umożliwiają mu widzenie w ciemnościach. Psy te cieszą się też świetną kondycją i bezawaryjnym refleksem. Odporność i kondycja gwarantują też, że mastif będzie idealnym kompanem wielogodzinnych spacerów, dlatego też doskonałe są dla osób lubiących aktywny relaks. Ruch jest czymś, co kocha mastif tybetański hodowla powinna więc zapewnić mu dużą odkrytą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą prostą do wychowania. Tresura nie stanowi trudności, przy mądrym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla zatem jest znacznie ułatwiona (mastif tybetański hodowla mata ratha). zwierzę ulega autorytetowi swojego pana i chętnie nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na mocny stadny instynkt mastif tybetański jest idealnym towarzyszem i obrońcą dzieciaków. Razem z umiejętnościami obronnymi cechuje go łagodne nastawienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, dobrze jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a i dochodowa,reprezentanci tej rasy są wszakże obsypywane medalami na międzynarodowych konkursach psów.